Na około 100 studniach posadowiony jest nowy wielorodzinny budynek mieszkalny, który powstaje przy ul. Wodnej i Grunwaldzkiej na Starówce. Prace rozpoczęły się w marcu, a 25 kwietnia tradycyjnie wmurowano kamień węgielny. Obecny był m.in. prezydent Piotr Korytkowski, wiceminister Tomasz Lewandowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zastępca prezydenta Paweł Adamów, a gości powitał prezes zarządu MTBS Marek Libertowski.

- Budowa ma na celu rewitalizację konińskiej Starówki i jest umiejscowiona w strefie „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej. Budynek w części parterowej będzie zgodny z obowiązującymi standardami dostępności dla osób z niepełnosprawnością – poinformował prezes.
Budynek o trzech kondygnacjach nadziemnych powstaje pomiędzy ulicami Wodną, Śliską i Grunwaldzką na konińskiej Starówce. Pomieści 30 mieszkań komunalnych na najem o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1460 m².
Na parterze od strony ulicy Grunwaldzkiej będą dwa lokale usługowo-handlowe o łącznej powierzchni użytkowej 145 m² z przeznaczeniem na wynajem. W środkowym segmencie budynku zaprojektowano podziemną halę garażową mieszczącą 26 stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, a na terenie działki powstaną kolejne cztery stanowiska. Wjazd na dziedziniec będzie zabezpieczony szlabanem. Obiekt jest posadowiony na studniach ze względu na trudne warunki gruntowe. Osadzenie betonowych kręgów, po wykonaniu specjalnych wierceń, zostało zrealizowane nowatorską metodą przy udziale specjalistycznej firmy z Lublina.
- Uzyskanie 30 mieszkań na wynajem sprawi, że w ścisłym centrum starej części Konina pojawi się 90–120 nowych mieszkańców. W efekcie nastąpi wzrost zapotrzebowania na handel i usługi, co może pozytywnie wpłynąć na ożywienie tej historycznej dzielnicy miasta – mówi prezydent Piotr Korytkowski. Wielkim atutem jest lokalizacja, mieszkańcy będą mogli szybko dojść do przystanku komunikacji miejskiej, sklepu spożywczego, szkoły i urzędu miejskiego. W dni wolne od pracy będzie niewątpliwie doceniana bliskość terenów rekreacyjnych (koniński Bulwar Nadwarciański i błonia, stadion z cotygodniową giełdą).
Budynek powstanie z programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa z Funduszu Dopłat, którego obsługę prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu budownictwa komunalnego. Generalnym wykonawcą budowy jest firma Democo Poland z Tarnowa Podgórnego, która wcześniej zrealizowała trzy budynki po dawnym placu PKS na konińskiej Starówce. - Gratuluję inwestowania przez lata w budownictwo społeczne. Tworzycie w Koninie nie tylko budynki, ale świetną architekturę. Widziałem m.in. Dom Seniora. Jestem pod wrażeniem - stwierdził wiceminister Tomasz Lewandowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Przewidywany termin zakończenia inwestycji - koniec czerwca 2026 roku.