
Centralnym elementem projektu będzie pokaz nowego filmu braci Quay „Sanatorium pod Klepsydrą” opartego na prozie Brunona Schulza. Film współprodukowany przez Instytut Adama Mickiewicza swoją premierę miał w 2024 r. na Festiwalu w Wenecji.
Po projekcji filmu odbędzie się koncert muzyki z płyty „Sanatorium pod Klepsydrą” polskiego zespołu Bester Quartet z udziałem Grażyny Auguścik i Krzysztofa Lenczowskiego.
Wydarzenie jest współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza jako część międzynarodowego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025
„Sanatorium pod Klepsydrą” - film Braci Quay
Film "Sanatorium pod klepsydrą"
Film oparty na opowiadaniach ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza wydanego w 1937 roku w Warszawie przedstawia upiorną podróż zapomnianą linią kolejową, która prowadzi bohatera do umierającego ojca przebywającego w odległym galicyjskim sanatorium. Prowadzący placówkę doktor Gotard mówi mu, że śmierć ojca, która go dosięgła w ojczyźnie, tu jeszcze nie doszła do skutku, gdyż w Sanatorium wszystko opóźnia się o pewien nieokreślony czas. Bohater orientuje się, że Sanatorium to świat znajdujący się w połowie drogi między snem a jawą, a czasu i zdarzeń nie da się zmierzyć w żadnej namacalnej formie.
Ekranizacja prozy Brunona Schulza jest koprodukcją brytyjsko-polsko-niemiecką. Film powstał w języku polskim i łączy w sobie elementy animacji z elementami filmu aktorskiego. W rolach głównych wystąpili: Tadeusz Janiszewski (Prowadzący aukcję), Wioletta Kopańska (Asystentka prowadzącego aukcję, Pokojówka, Adela II) oraz Andrzej Kłak (Józef, kominiarz). Wielu polskich twórców pracowało także przy koncepcjach kreatywnych, zwłaszcza części aktorskiej, do której zdjęcia były realizowane w Polsce.
Bracia Quay
Bracia Quay to duet reżyserski braci Stephena i Timothy’ego, którzy urodzili się w Stanach Zjednoczonych, studiowali w Philadelphia College of Art, a później w Londynie w Royal College of Art. W 1980 roku wraz z kolegą Keithem Griffithsem założyli Atelier Koninck, własne studio filmowe. Od tego czasu zdobyli liczne międzynarodowe wyróżnienia. W swoich produkcjach wykształcili charakterystyczny styl łączący elementy animacji lalkowej, materiałów organicznych, ważną rolę ścieżki dźwiękowej i mroczną atmosferę. Jednym z ich najbardziej uznanych dzieł jest, także inspirowana twórczością Schulza, „Ulica krokodyli” (1986).
Udział w wydarzeniu
🗓️ 27 maja 2025 r.
🕑 19:00
📍 Cinema São Jorge, Av. da Liberdade 175, Lizbona
🎟️ Osoby zainteresowane udziałem w pokazie prosimy o przesłanie do 20 maja zgłoszenia na adres [email protected].
W zgłoszeniu należy wskazać imię, nazwisko oraz liczbę zaproszeń.
Liczba miejsc ograniczona.
Koncert Bester Quartet & Grażyny Auguścik
Bester Quartet
Bester Quartet, początkowo znany jako The Cracow Klezmer Band, jest jednym z najbardziej cenionych polskich zespołów wykonujących muzykę żydowską, którą łączy z wpływami jazzu, awangardy i kameralistyki. Grupa powstała w 1997 r. i rozwinęła się w atmosferze kulturowego dziedzictwa Krakowa. Jej debiutancki album ukazał się w cenionej nowojorskiej wytwórni muzycznej Tzadik promującej awangardową i eksperymentalną twórczość muzyczną kontynuującą tradycje muzyki żydowskiej. W 2005 r. we współpracy z Grażyną Auguścik grupa nagrała płytę "Sanatorium pod klepsydrą" zawierającą kompozycje autorstwa amerykańskiego kompozytora Johna Zorna. W Lizbonie kwartet wystąpi z Grażyną Auguścik i Krzysztofem Lenczowskim.
Grażyna Auguścik
Wokalistka jazzowa, której twórczość koncentruje się wokół tradycji polskiej muzyki ludowej, muzyki latynoskiej i klezmerskiej. Jest absolwentką Berklee College of Music w Bostonie. Debiutowała jako wokalistka w 1977 r. na festiwalach piosenki w Toruniu i w Opolu (gdzie zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów). W 1981 zdobyła nagrodę na festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie oraz na festiwalu jazzu tradycyjnego „Złota Tarka” w Warszawie. Występowała m.in. z Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak,Jimim Hallem, Michaelem Breckerem i Randy Brecker, Johnem Medeskim i Patricią Barber. W latach 2002, 2003, 2004, 2006 i 2016 r. została uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez Jazz Forum.
Krzysztof Lenczowski
Wiolonczelista, gitarzysta, kompozytor i aranżer, współzałożyciel Atom String Quartet - czołowego polskiego zespołu jazzowego i jednego z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie od października 2019 roku pracuje w Katedrze Jazzu i Muzyki Estradowej. Gra również na gitarze – Ukończył także Policealne Studium Jazzowe im. H. Majewskiego w Warszawie. Jako członek własnych zespołów i muzyk sesyjny, nagrał ponad 80 płyt, w tym trzy autorskie. W latach 2014-2018 pięciokrotnie zwyciężył w plebiscycie Jazz Top magazynu JazzForum w kategorii instrumentów różnych. W 2021 roku, jako stypendysta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, skomponował Jazz Cello Concerto na improwizującą wiolonczelę i orkiestrę smyczkową.
Udział w wydarzeniu
🗓️ 27 maja 2025 r.
🕑 21:00
📍 Cinema São Jorge, Av. da Liberdade 175, Lizbona
🎟️ Osoby zainteresowane udziałem w pokazie prosimy o przesłanie do 20 maja zgłoszenia na adres [email protected].
W zgłoszeniu należy wskazać imię, nazwisko oraz liczbę zaproszeń.
Liczba miejsc ograniczona.