Wybierz kontynent

20 lat Polski w Unii Europejskiej

Fot. Ambasady GOV

1 maja 2024 roku w brazylijskim dzienniku Folha de S.Paulo ukazał się artykuł autorstwa ambasadorów państw tzw. dużego rozszerzenia akredytowanych w Brazylii, w tym ambasador Bogny Janke, pt. „20 lat od historycznego rozszerzenia Unii Europejskiej”. Dyplomaci przedstawili korzyści związane z członkostwem w Unii Europejskiej. Opisują także powody, dla których ich kraje zdecydowały się dołączyć do zjednoczonej Europy. Ambasador Bogna Janke pisze w nim m.in. o tym, że bilans dwóch dekad członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest bezsprzecznie pozytywny. To był najlepszy okres rozwoju kraju w jego historii. Najważniejsze efekty to szybki rozwój gospodarczy, poprawa standardu życia obywateli, wzrost udziału Polski w procesach podejmowania decyzji na arenie międzynarodowej oraz zapewnienie wpływu na kształtowanie polityki europejskiej.

https://www1.folha.uol.com.br/opiniao/2024/05/20-anos-da-historica-expansao-da-uniao-europeia.shtml

1 maja 2004 roku Polska - wraz z dziewięcioma państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami - stała się członkiem Unii Europejskiej. Przystąpienie do europejskich struktur było zwieńczeniem długoletniego okresu transformacji po upadku systemu komunistycznego w Europie Środowo–Wschodniej.

Wcześniej, 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, podpisano Traktat akcesyjny. Uroczystego podpisania dokumentu dokonała polska delegacja na czele z Premierem Leszkiem Millerem, Ministrem Spraw Zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem i ówczesną Minister ds. europejskich Danutą Hübner. Następnie w czerwcu 2003 roku w ogólnokrajowym referendum, w którym udział wzięło prawie 59 proc. uprawnionych, ponad 77 proc. opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. 23 lipca 2003 roku traktat akcesyjny został ratyfikowany.

Członkostwo Polski w strukturach unijnych jest efektem wieloletnich wysiłków podejmowanych przez polskie władze po zwycięstwie „Solidarności”. Przemiany ustrojowe, które nastąpiły po 1989 roku były czynnikiem przybliżającym Polskę do podjęcia rozmów na temat integracji z państwami Europy Zachodniej. Priorytetem polityki zagranicznej po 1989 roku było zapewnienie Polsce członkostwa zarówno w Unii Europejskiej, jak i największym pakcie obronnym – Sojuszu Północnoatlantyckim.


 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj