Wybierz kontynent

Jan Dziedziczak w Belfaście w Miesiącu Dziedzictwa

W Irlandii Północnej w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Miesiącem Polskiego Dziedzictwa wziął udział Jan Dziedziczak, minister ds. Polonii i Polaków za granicą.

Oficjalny wymiar wizyty polskiej delegacji zapoczątkowała  uroczysta Msza św. w Kościele św. Patryka z udziałem miejscowej Polonii, odprawiona  w intencji Polonii i Polaków za Granicą.

 

W Irlandii Północnej według różnych szacunków żyje od 25 do 30  tys. Polaków, z czego w samej stolicy zamieszkuje ich ponad 12 tysięcy. Podczas swojej wizyty w Irlandii Północnej w styczniu 2017 roku Jan Dziedziczak, ówczesny wiceminister MSZ obiecał Polakom wzmożenie  pomocy konsularnej i słowa dotrzymał. Tegoroczne uroczystości i wizyta ministra – już w roli Sekretarza stanu w KPRM, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, - zbiegły się z pięcioleciem powołania Konsulatu RP w Belfaście.

  

­- Konsulat w znacznym stopniu ułatwił życie Polakom w Irlandii Północnej. – zaznaczył Jan Dziedziczak w swoim przemówieniu podczas  uroczystości w Belfast City Hall, gdzie z udziałem polskiej delegacji i miejscowych władz spotkał się z Rodakami.

 

Jan Dziedziczak Sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Irlandii Północnej w Belfaście. Dni Polskiego Dziedzictwa 2023. Fot. FB Jan Dziedziczak  (8)

 

 - Warto o Polsce, jej historii i tradycjach opowiadać i przekazywać je przyszłym pokoleniom, każdy Rodak może być ambasadorem polskości i aktywnie angażować się w życie społeczne promując Polskę poza jej granicami – przypomniał minister.

 

Odznaczeni za zasługi

Na zakończenie uroczystego spotkania w ratuszu Belfastu minister Jan Dziedziczak uhonorował  Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą następujące osoby:

Profesora Cezarego Żołędowskiego, Ambasadora RP w Wielkiej Brytanii, Profesora Piotra Wilczka, Siostrę Przełożoną Generalną Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Matkę Ewę Kaczmarek, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej Księdza Krzysztofa Olejnika, Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Księdza Profesora Mirosława Kalinowskiego oraz Profesora Pawła Huta za umacnianie więzi społeczności polonijnej i polskiej z Ojczyzną.

 

Jan Dziedziczak Sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Irlandii Północnej w Belfaście podczas Dni Polskiego Dziedzictwa 2023. Żródło FB Jan Dziedziczak

Ponadto, odznaczenia otrzymały instytucje:

Szkoła POLCA,

Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście im. Marii Skłodowskiej – Curie

- polska organizacja Cooltura Polish Community Centre, której celem jest przybliżanie i popularyzacja polskiej historii i dziedzictwa kulturowego w Irlandii Północnej.

Łączy pamięć o polskich lotnikach

W programie wizyty polskiej oficjalnej delegacji w Belfaście uwzględniono odwiedzenie miejsc pamięci. Złożono wieńce i kwiaty na mogiłach polskich lotników poległych podczas II wojny światowej, którzy spoczywają na cmentarzu na Milltown.

Polska delegacja i Jan Dziedziczak Sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Irlandii Północnej w Belfaście Miltown. 2023. Fot. FB Jan Dziedziczak

O polskich bohaterach II wojny światowej przypominają mieszkańcom stolicy murale na ulicach Belfastu są poświęcone Polskim Siłom Powietrznym, Dywizjonowi 303 i Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu.

  

Polskie murale na ulicach

Według relacji zamieszczonej na antenie Polskiego Radia pan Maciej Bator, Polak na stałe mieszkający w Irlandii Północnej, tłumaczył członkom polskiej delegacji, że powstanie murali w poszczególnych dzielnicach wymusza współpracę z przedstawicielami lokalnej społeczności, reprezentującymi różne poglądy polityczne. Według jego relacji zgoda mieszkańców na tematykę polskich murali łączy się z przekazaniem wiedzy o polskich lotnikach, którzy stacjonowali na tych ziemiach i walczyli w Bitwie O Anglię  z Niemcami w czasie II wojny światowej.

Arkady Rzegocki szef służby zagranicznej MSZ powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Polacy są szanowani zarówno przez katolików, którzy dążą do zjednoczenia z Republiką Irlandii, jak i przez protestantów, którzy są przywiązani do zwierzchnictwa monarchii brytyjskiej.

Cenieni i poszukiwani
Polacy w Irlandii Północnej stanowią niemal 20 procent mieszkańców urodzonych poza Zjednoczonym Królestwem, a język polski jest drugim najczęściej używanym językiem.
 
Polska delegacja i Jan Dziedziczak Sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Irlandii Północnej w Belfaście 2023. Fot. FB Jan Dziedziczak(5)
 
   

Polscy fachowcy są poszukiwani na miejscowym rynku pracy i usług, m.in. w budownictwie (cieśle, hydraulicy), mechanicy, kierowcy i logistycy transportu, a środowisko akademickie współtworzą polscy naukowcy. Polak jest dziekanem Szkoły Prawa na Uniwersytecie Królewskim w Belfaście. W Irlandii Północnej działa 12 organizacji i stowarzyszeń, a także 10 sobotnich szkół polonijnych.

  

Jan Dziedziczak Sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Irlandii Północnej w Belfaście. Konsulat RP. Dni Polskiego Dziedzictwa 2023.
Fot. FB Jan Dziedziczak (8)

 

Jedyny taki konsulat

Wizytę polskiej delegacji w Irlandii Północnej zakończyło spotkaniem w Konsulacie Generalnym RPw Belfaście. Został on powołany w 2017 r. – jak wspomnieliśmy wcześniej - z inicjatywy ministra Dziedziczaka. Wato zaznaczyć, że jest to jedyny konsulat generalny państwa należącego do Unii Europejskiej w Irlandii Północnej.

Zdzisław Bielecki

Źródło: IAR/ TVP/ FB Jan Dziedziczak

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj