Wybierz kontynent

Obchody Święta Narodowego Polski oraz 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Fot. Ambasady GOV

Wzięli w nim udział liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, parlamentu irlandzkiego (Oireachtas), świata kultury, nauki, środowisk akademickich, administracji i biznesu. W przyjęciu uczestniczył również Zastępca Attaché Obrony, Wojskowy, Marynarki Wojennej i Lotnictwa płk Robert Pawlicki.

Gościem honorowym był Pan Bertie Ahern, który był premierem w czasie wstąpienia Polski do UE 20 lat temu. Naszym gościem specjalnym była pani Marie Heaney, żona irlandzkiego poety i laureata Nagrody Nobla Seamusa Heaneya, który napisał wiersz „Beacons at Bealtaine” z okazji rozszerzenia UE 1 maja 2004 r. w Dublinie. Był wielkim przyjacielem Polski i od lat interesował się polską poezją, literaturą i historią. Przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem, któremu zadedykował wiersz „Mistrz”, dobrze znał poezję Zbigniewa Herberta. Ponadto wraz ze Stanisławem Barańczakiem przetłumaczył „Lamenty” Jana Kochanowskiego, jedno z największych dzieł renesansowej poezji XVI wieku. Na uwagę zasługuje fakt, że następnego dnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych IE zorganizował obchody 20-lecia członkostwa, gdzie ponownie głównym tematem był wiersz Seamusa Heaneya, a Marie Heaney i jej rodzina byli gośćmi honorowymi.

 

Wszystkie przemówienia były niezwykle inspirujące i odnosiły się do centralnej roli Polski we wspólnocie europejskiej, sukcesu, jaki Polska i Polacy odnieśli dzięki rozszerzeniu w 2004 roku, a także istotnej roli, jaką liczna Polonia odgrywa w irlandzkim społeczeństwie. Ambasador RP nawiązał również do wieloletniej przyjaźni polsko-irlandzkiej i łączących nas postaci historycznych, takich jak Seamus Heaney, hrabina Konstancja Markievicz, prof. Jan Łukasiewicz i hrabia Paweł Edmund Strzelecki.

Ambasador Rzegocki podkreślił niezachwiane wsparcie Polski i Irlandii dla Ukrainy. Powiedział wszystkim gościom i obecnej na przyjęciu ambasador Ukrainy Larysie Gerasko, że wspieranie Ukrainy będzie nadal priorytetem Polski. Ukraina ma prawo do kształtowania swojej przyszłości w sposób niezależny i suwerenny, a także w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Ambasador podkreślił również znaczenie maja jako polskiego miesiąca. Po 20. rocznicy przystąpienia do UE, Święcie Pracy, 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a także Dzień Flagi RP, a 3 maja przypada rocznica uchwalenia konstytucji w 1791 roku. W wielu krajach, takich jak Irlandia, Polonia i przyjaciele Polski obchodzą Dni Dziedzictwa Polskiego.

B. premier Bertie Ahern wygłosił wzruszające przemówienie, przypominając o rozszerzeniu UE w 2004 roku. Podkreślił znaczenie przystąpienia Polski do UE oraz znaczący wkład Polaków w życie Irlandii.

 

Oficjalną część przyjęcia rozpoczęły hymny narodowe Polski i Irlandii w wykonaniu młodych polskich muzyków Natalii Jaworek (skrzypce) i Jakuba Ładowskiego (fortepian), którzy później zachwycili również gości nokturnem Chopina. Podczas wydarzenia serwowano polskie wino z winnicy Jantoń, które zostało specjalnie sprowadzone na tę okazję. Na ścianach wisiały prace utalentowanego polskiego malarza Pawła Jasińskiego z Irlandii.

 

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przyszli świętować z nami Polskie Święto Narodowe i 20 lat Polski w UE!

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj