Wybierz kontynent

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Ambasadzie RP w Pekinie

Fot. Ambasady GOV

Gościem honorowym był wiceminister spraw zagranicznych Chin Chen Xiaodong. W okolicznościowym przemówieniu ambasador Jakub Kumoch zestawił historyczne znaczenie i symbolikę Konstytucji Trzeciego Maja oraz leżące u jej podstaw wartości z tymi związanymi z chińskim Ruchem Czwartego Maja, wskazując na ewidentne podobieństwa między nimi, ze szczególnym uwzględnieniem sprzeciwu wobec imperializmu i obcej interwencji. Mówiąc o okolicznościach uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja i ostatecznych losach I Rzeczypospolitej, ambasador odwołał się do poświęconych tym wydarzeniom tekstów dwóch wybitnych chińskich myślicieli i reformatorów z końca XIX wieku, Kang Youwei i Liang Qichao, w których jednoznacznie potępili oni imperialistyczną politykę Rosji. Ambasador zwrócił również uwagę na podobieństwa w wymowie tekstów hymnów obu państw, jak również okoliczności ich powstania. Podkreślił w ten sposób, że współczesna Europa Środkowo-Wschodnia wyrasta z I Rzeczypospolitej, ojczyzny Polaków, Ukraińców, Litwinów, Białorusinów, Żydów i Łotyszy. Święto Trzeciego Maja ma zatem wymiar znacznie szerszy niż święto narodowe Polski.

Przyjęcie zorganizowano dzięki wsparciu firm: Chipolbrok (polsko-chińskiego joint-venture, najstarszej działającej w Chinach spółki tego typu) i Fasing (producenta łańcuchów przemysłowych, stosowanych m.in. w górnictwie). Goście mieli okazję spróbować wędlin marki „Hussar” oraz piwa „Łomża”.

Oprawę artystyczną stanowił występ trio jazzowego Confusion Project (w składzie: Michał Ciesielski – fortepian, Piotr Gierszewski – gitara basowa, Adam Golicki – perkusja) z wokalistką Simoną De Rosa, którzy przebywali w Chinach z tournée organizowanym przez Fundację „Jazz po polsku”.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj