Wybierz kontynent

Wiwat Konstytucja!

Fot. Ambasady GOV

Konstytucja „3 Maja” została uchwalona 3 maja 1791 r. przez obradujący od 1788 r. Sejm, który przeszedł do historii Polski jako Sejm Wielki lub Sejm Czteroletni.

Ustawa Rządowa była pierwszą polską konstytucją i jednocześnie jedną z pierwszych konstytucji na świecie uchwalonych w sposób w pełni demokratyczny. Dokument składa się z uroczystej preambuły i 11 artykułów. Ustawa Rządowa uczyniła z Polski monarchię konstytucyjną - ustrój, który większość krajów europejskich przyjmie dopiero w następnym stuleciu. Przyjęła ona monteskiuszowski podział na trzy gałęzie władzy: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Akt ten gwarantował między innymi, że wszystkie wspólne urzędy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów będą sprawowane przez Polaków i Litwinów w stosunku 1:1. Z dumą możemy stwierdzić, że przywódcy obu narodów i państw, mimo wszystkich dzielących ich różnic, potrafili skutecznie współdziałać w momencie decydującego sprawdzianu ich istnienia. Ten przykład do dziś inspiruje współpracę i przyjaźń między Warszawą a Wilnem.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1919 roku rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była obchodzona jako święto państwowe. W okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej, w czasie wojny i w czasach PRL, kiedy święto zostało zniesione, większość Polaków nadal uważała 3 maja za dzień wolny od pracy. W suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej święto 3 maja obchodzimy od 1990 roku.

 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj