Wybierz kontynent

OECD Interim Economic Outlook pn. Confronting inflation and low growth

Fot. Ambasady GOV

Wg OECD globalny PKB wyniesie w bieżącym i w przyszłym roku odpowiednio 3% (korekta w górę względem ostatnich prognoz o 0,3%)  i 2,7% (korekta w dół o 0,2%) , a w strefie euro 0,6% i 1,1% (korekty w dół odpowiednio o 0,3% i 0,4%). Gospodarka chińska również doświadcza spowolnienia, notując prognozy PKB na lata 2023 i 2024 niższe względem ostatnich przewidywań z czerwca br. odpowiednio o  0,3% i 0,5%. W latach 2023-24 inflacja będzie stopniowo spadać, ale w większości gospodarek jej poziom wciąż będzie się utrzymywał powyżej celów inflacyjnych banków centralnych. Przewiduje się, że inflacja zasadnicza w gospodarkach G20 spadnie do 6% w 2023 r. i 4,8% w 2024 r., a w strefie euro w bieżącym roku wyniesie 5,5%, natomiast w przyszłym 3%, przy wciąż utrzymującej się wysokiej presji inflacyjnej.

Nasze prognozy zawarte w raporcie są zasadniczo zgodne z naszymi poprzednimi prognozami. Jak dotąd udało się uniknąć dalszych znaczących napięć na rynkach finansowych, po zawirowaniach związanych z upadłościami banków na początku roku. Niemniej jednak, globalna gospodarka nadal stoi w obliczu wyzwań związanych z podwyższoną inflacją, niskim wzrostem i stosunkowo słabym handlem - powiedział Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann i dodał - Priorytetem polityki makroekonomicznej jest obniżenie inflacji i odbudowa buforów fiskalnych. Równolegle, w celu stworzenia podstaw dla silniejszego i bardziej zrównoważonego wzrostu w dłuższej perspektywie, potrzebne są działania polityczne w celu zwiększenia konkurencji, przyspieszenia inwestycji w badania i rozwój w zakresie niskich emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenia, a nie zwiększania barier handlowych.

Skutki zacieśniania polityki pieniężnej są już odczuwalne i widoczne. Wraz z szybkim wzrostem stóp procentowych wzrosło oprocentowanie nowych kredytów dla przedsiębiorstw i nowych kredytów hipotecznych.  Polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna, dopóki nie pojawią się wyraźne oznaki trwałego obniżenia presji inflacyjnej, w tym krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych oraz presji na nadwyżkę zasobów na rynkach pracy i produktów.

Jednocześnie państwa powinny przygotować się na większą presją fiskalną, związaną z rosnącym zadłużeniem i koniecznością jego obsługi oraz z dodatkowymi wydatkami na starzejące się społeczeństwo czy transformację klimatyczną.

Oprócz odbudowy przestrzeni fiskalnej i przygotowania wiarygodnych, średnioterminowych planów fiskalnych, OECD zaleca skupienie działań państw wokół wzmocnienia ich perspektyw długoterminowego wzrostu, sprzyjającego włączeniu społecznemu, którego źródłem byłyby reformy polityki strukturalnej, pobudzające inwestycje i zwiększające produktywność. Zmniejszenie barier na rynkach pracy, działania na rzecz ożywienia globalnego handlu  oraz pogłębiona współpraca międzynarodowa w zakresie ograniczeń emisji dwutlenku węgla to jedne z najpilniejszych działań.

Rozczarowujące wskaźniki wzrostu gospodarczego w Chinach, spadek wolumenu globalnego handlu i niewystarczające ożywienie zaufania konsumentów pokazują, że droga do trwałego ożywienia jest daleka i wymaga podjęcia tych wysiłków.

Wszystkie dostępne informacje na temat raportu, jak również tekst dokumentu znajdują się pod następującymi linkami:

https://www.oecd.org/economic-outlook/september-2023/

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/1f628002-en/index.html?itemId=/content/publication/1f628002-en

Konferencję prasową na ten temat można obejrzeć pod linkiem:

(Hybrid) Launch of the OECD Interim Economic Outlook (webtv-solution.com)


OECD (2023), OECD Economic Outlook, Interim Report September 2023: Confronting Inflation and Low Growth, OECD Publishing,
Paris,
 https://doi.org/10.1787/1f628002-en

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj