Koncertem muzyki śląskiej z XIV i XV wieku rozpocznie się w sobotę w Krakowie 20. Festiwal Muzyki Polskiej. W programie wydarzenia znalazło się siedem koncertów z utworami od średniowiecza po współczesność, wśród nich żydowskie mazurki i muzyka Chopina w akordeonowej transkrypcji.
"Festiwal od samego początku miał prezentować pełne spektrum kompozytorów polskich, od muzyki dawnej aż po współczesność. Od kilku lat staramy się też modyfikować program festiwalu tak, by zderzać twórczość polskich kompozytorów z twórczością kompozytorów europejskich i pokazywać osadzenie naszej polskiej muzyki w kontekście międzynarodowym; europejskim i światowym" - zaznaczył na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Paweł Orski.
Wydarzenie będzie się odbywać w trzy najbliższe weekendy. Jubileuszową edycję otworzy w sobotę koncert ensemble Peregrina pod kierunkiem Agnieszki Budzińskiej-Bennett, który w bazylice o. jezuitów wykona utwory dawnych mistrzów ze źródeł śląskich XIV i XV wieku. W niedzielę natomiast w Synagodze Tempel rozbrzmiewać będą żydowskie mazurki autorstwa m.in. Marii Szymanowskiej, Edwarda Wolffa i Władysława Szpilmana, które zaprezentuje pianista Marek Bracha.
"Kraków to miejsce wielu kultur, że szczególną obecnością kultury żydowskiej, więc nie może tego nurtu zabraknąć na festiwalu" - podkreślił Paweł Orski. To będzie też okazja, aby pokazać turystom, którzy odwiedzają Kraków tak licznie, polską spuściznę muzyczną. A muzyka poważna jest czymś absolutnie uniwersalnym, nie musimy znać języka polskiego, żeby cieszyć się wspaniałością tej muzyki" - dodał.
Tydzień później, podczas koncertu w piątek 19 lipca w Sali koncertowej Radia Kraków, zabrzmią kompozycje Benjamina Brittena, Witolda Lutosławskiego, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, a także prawykonanie kompozycji Marcela Chyrzyńskiego – Ukiyo-e Nr 6, inspirowanej japońskimi drzeworytami. Dzień później w Nowohuckim Centrum Kultury wystąpi popularny zespół akordeonowy Motion Trio. Publiczność usłyszy wtedy muzykę polską w transkrypcjach i aranżacjach na trzy akordeony autorstwa m.in. Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara czy Grażyny Bacewicz, utwór Jerzego Maksymiuka napisany specjalnie dla zespołu oraz kompozycje zdobywcy Oscara, Jana A. P. Kaczmarka.
Jubileuszową edycję FMP zakończy 28 lipca w Filharmonii Krakowskiej prawykonanie opery "Philaenis" Romana Statkowskiego w nowej instrumentacji autorstwa Krzysztofa Słowińskiego. W tytułową rolę wcieli się sopranistka Izabela Matuła, a partnerować będzie jej bas-baryton Krzysztof Szumański. "To dzieło robi niesamowite wrażenie. Jest monumentalne, jest dramatyczne, jest przesycone emocjami" - wskazał dyrektor festiwalu.
20. Festiwal Muzyki Polskiej odbędzie się w Krakowie między 13 a 28 lipca. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ aszw/