Wybierz kontynent

Strategia Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego w perspektywie połowy 2025 r.

Strategia spółki Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego (FTWS) powinna być gotowa w perspektywie połowy 2025 r., wówczas będą mogły ruszać konkursy na wsparcie z Funduszu - poinformowała PAP w czwartek prezes spółki Aneta Moczkowska.

Fot. PAP

Zadaniem spółki FTWS, przewidzianej przez umowę społeczną ws. górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. i ustawę ze stycznia 2023 r., ma być prowadzenie prorozwojowych inwestycji w woj. śląskim. Tworzone tak miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą wskutek likwidacji kopalń. Nadzór nad spółką FTWS Ministerstwo Przemysłu objęło w marcu br. (wcześniej pełniła go KRPM).

Jeszcze w październiku br. MP sygnalizowało, że powstaje już strategia FTWS, która powinna przejść konsultacje i wejść w życie na początku 2025 r. - stając się wówczas podstawą przygotowania dokumentacji konkursowej, a potem wydatkowania środków.

Pytana w czwartek przez PAP o prace nad strategią prezes FTWS powiedziała, że będą jeszcze prowadzone konsultacje projektu strategii, "a cała strategia powstanie do połowy przyszłego roku".

"Ustawodawca wyraźnie wskazał, że pierwszym dokumentem, który powinien powstać, jest strategia. Jak będziemy mieć przedyskutowaną strategię, będziemy ją mieć skonsultowaną przede wszystkim, to dopiero wtedy będziemy uruchamiać jakiekolwiek nabory" - uściśliła Moczkowska.

Pytana o planowany kształt i zakres konsultacji zastrzegła, że jest to jeszcze ustalane z zespołem zadaniowym ds. opracowania strategii (kierowanym przez prof. Adama Drobniaka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach). "Jesteśmy w trakcie tego procesu" - dodała prezes FTWS.

W połowie listopada br. przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz - nawiązując m.in. do przeciągających się kolejnych procedur związanych z uruchamianiem Funduszu - akcentował, że FTWS powinien ruszyć jak najszybciej.

"To trochę nasz mały śląski PFR, (...) spółka, instytucja, która może wreszcie zbudować twarde miejsca pracy o dobrej wartości, (…) w zamian za miejsca pracy w górnictwie, w hutnictwie” – obrazował Kolorz diagnozując, że uruchomienie FTWS jest potrzebne „na teraz”.

„Tam jest kilka tygodni na stworzenie projektów inwestycyjnych, te projekty muszą znaleźć akceptację właścicielską - jeżeli ich nie będzie, to najzwyczajniej w świecie istnieje niebezpieczeństwo, że środki (już umieszczone w FTWS – PAP) przepadną" - mówił Kolorz.

Ustawa o funduszu została przyjęta w styczniu 2023 r., w kwietniu 2023 r. ARP powołała spółkę o tej nazwie, w sierpniu ub. roku ukonstytuowała się rada nadzorcza. We wrześniu spółka została zarejestrowana w KRS, a w październiku ub. roku podpisano umowę inwestycyjną między Skarbem Państwa, a spółką, regulującą możliwość dokapitalizowania FTWS z Funduszu Inwestycji Kapitałowych.

Dokapitalizowanie na 0,5 mld zł nastąpiło pod koniec listopada ub. roku, co m.in. uniemożliwiło procedowanie projektów zgłoszonych do Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Dodatkowo nie można było podpisać umów na wykonanie tych projektów ze względu na nieprawidłowy statut spółki, co okazało się już w tym roku.

Minister Przemysłu otrzymał uprawnienia do wykonywania praw z akcji FTWS należących do Skarbu Państwa w marcu br. Stwierdzono wówczas szereg nieprawidłowości, w tym podpisanie umowy inwestycyjnej niezgodnie z ustawą.

W spółce brakowało kompletnego zarządu, co uniemożliwiło podpisywanie umów zgodnie z reprezentacją wpisaną w KRS, z kolei wybór zarządu uniemożliwiał nieprawidłowy skład RN. W lipcu br. nowelizacja ustawy o FTWS jeszcze zwiększyła skład RN – do 12 osób. W ostatnich tygodniach udało się uzupełnić skład zarządu spółki.

MP zaczęło prace nad kolejną nowelizacją ustawy o FTWS, która ma ułatwić jej działania zarządcze i operacyjne, uprościć proces przygotowania i realizacji strategii, wskazać terminy realizacji działań czy zobowiązać spółkę do przygotowania programów wsparcia na podstawie transparentnych zasad.

MP deklarowało, że przygotowany został też harmonogram zmiany realizacji umowy inwestycyjnej, nad którą nadzór pełni Ministerstwo Aktywów Państwowych, aby zabezpieczyć 0,5 mld zł, którymi już dysponuje spółka.(PAP)

mtb/ malk/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj