Wybierz kontynent

Koronacja Karola III - polskie ślady

W Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja króla Karola III i jego żony – królowej Kamilli. To już 40. taka ceremonia w tym miejscu, a pierwsza po 70 latach, kiedy insygnia brytyjskiego tronu otrzymała królowa Elżbieta II. Wspominamy na portalu Powiem Polsce globalny i polski kontekst tego wydarzenia.

Uroczystość ta stanowi potwierdzenie panowania nad Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innymi państwami należącymi do Wspólnoty (Commonwealth realm). Te państwa to Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, St. Kitts i Nevis, St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny, Wyspy Salomona oraz Tuvalu. Łącznie prawie 19 milionów kilometrów kwadratowych, zamieszkałych przez ponad 150 milionów poddanych. Zatem obszar i ludność większą niżli ma Rosja.

  

Pierwszy z dynastii Oldendurgów na zjednoczonych tronach
Karol III stał się królem tego ogromnego terytorium już w dniu 8 września 2022 roku wraz ze śmiercią swej matki Elżbiety II. Jest przy tym pierwszym z dynastii Oldendurgów, który zasiadł na tronach angielskim, szkockim, czyli brytyjskim zarazem. Oldenburgowie to dolnosaksoński ród szlachecki, którego początki sięgają XII wieku, a którego przedstawiciele w przeciągu ostatnich 9 wieków zdołali być władcami drobnych księstw niemieckich – Oldenburga, Szlezwiku, Holsztyna oraz królestw Danii, Norwegii, Szwecji, Grecji, a także cesarstwa Rosji. Do dziś panują w Danii i Norwegii, a od niedawna wraz z Karolem III w Zjednoczonym Królestwie.
 
1947 Opactwo Westminsterskie. Metryka ślubu rodziców króla Karola III.
Domena publiczna.
  
Dom Windsorów
Jednakże zgodnie z deklaracją królowej Elżbiety II z 8 lutego 1960 r., opublikowaną tegoż dnia w The London Gazette, oficjalne nazwisko nowego króla brzmi Mountbatten-Windsor, przy czym jako władca ma on kontynuować Dom Windsorów. Jest to pokłosie dwóch wojen światowych, w których głównym przeciwnikiem imperium brytyjskiego były Niemcy. W ten sposób, na drodze aktów również ogłaszanych The London Gazette, angielscy Wettinowie z linii Sachsen-Coburg-Gotha przeistoczyli się w Windsorów w 1917 r., zaś greccy Oldenburgowie z linii Schleswig-Holstein-Sondenburg-Glucksburg – w Mountbattenów w 1947 r.

   

Warszawscy przodkowie Karola III.
Zestawił Adam A. Pszczółkowski 

 

Polskie korzenie Karola
Karol III, jeszcze jako Książę Walii, następca tronu – pomiędzy 1993 a 2010 rokiem czterokrotnie odwiedził Polskę. Podczas pierwszej swej wizyty w naszym kraju podkreślał swe polskie korzenie po kądzieli. Podczas swego odczytu na Uniwersytecie Warszawskim – przypomniał, że jego praprababka była Polką.

A chodziło o Julię hrabiankę Hauke, córkę Maurycego generała Wojska Polskiego, późniejszą morganatyczną żonę Aleksandra księcia hesko-darmsztadzkiego.

  

Akt urodzenia Julii Teresy Hauke (praprababki Karola III). Warszawa, cyrkuł VII.
Archiwum Państwowe w Warszawie.

 

Wkrótce po wizycie Karola, a staraniem Jerzego Waldorffa, na kwaterze Hauków na warszawskich Powązkach pojawiła się inskrypcja w kamieniu, że tu oto w tym miejscu leżą przodkowie koronowanych głów Szwecji, Anglii i Hiszpanii. Ostatni pochówek miał tu miejsce w 2013 r., gdy zmarła Teresa z Hauke-Bosaków Pawlino-Pacewicz.

 

Warszawa-Powązki. Kwatera rodziny Hauke. Główny grób i inne pochówki osób z jednego kręgu rodzinnego.
Fot. Adam A. Pszczółkowski

   

Zaś sam kamień ze wspomnieniem korowanych głów był poddawany konserwacji w 2022 r., tuż po śmierci Elżbiety II. Niestety w trakcie tych prac uległ on pęknięciu.

 

Warszawa, cmentarz luterański. Kwatera rodziny Hauke.
Fot. Adam A. Pszczółkowski, 2023

 

Oprócz grobowca na Powązkach członkowie rodziny Hauke mają dwa inne upamiętnienia w Warszawie w postaci grobów na cmentarzu ewangelickim przy Młynarskiej oraz epitafium u Kapucynów na Miodowej.

 

 

Warszawa. Kościół kapucynów na Miodowej. Epitafium rodziny Hauke.
Adam A. Pszczółkowski, 2021 

Trzeba wyjaśnić w tym miejscu, że przodkowie Julii hrabianki Hauke stanowili konglomerat niemiecko-francusko-węgierski. Ale byli to ludzie, którzy z różnych przyczyn osiedli w Polsce za panowania Stanisława Augusta. Ich dzieci, wnuki, prawnuki mówiły po polsku, myślały po polsku, czuły się Polakami i za wolną Polskę przelewały swą krew w czasie wojny polsko-rosyjskiej 1792 r., w okresie wojen napoleońskich, powstań narodowych, obu wojen światowych.

 

O Autorze

Adam A. Pszczółkowski Redaktor

Ekonomista, heraldyk, badacz historii. Członek Związku Szlachty Polskiej i Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

© PowiemPolsce.pl

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

2023-05-06

W Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja króla Karola III i jego żony – królowej Kamilli. To już 40.ta taka ceremonia w tym miejscu, a pierwsza po 70 latach, kiedy insygnia brytyjskiego tronu otrzymała królowa Elżbieta II

Londyn, Wielki Londyn, Wielka Brytania

Londyn, Wielki Londyn, Wielka Brytania

Pogoda na dziś()

Wt. 26.9.2023 godz. 9:19:

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Jesteś tutaj

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Więcej informacji