Wybierz kontynent

Koronacja Karola III - polskie ślady

W Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja króla Karola III i jego żony – królowej Kamilli. To już 40. taka ceremonia w tym miejscu, a pierwsza po 70 latach, kiedy insygnia brytyjskiego tronu otrzymała królowa Elżbieta II. Wspominamy na portalu Powiem Polsce globalny i polski kontekst tego wydarzenia.

Uroczystość ta stanowi potwierdzenie panowania nad Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innymi państwami należącymi do Wspólnoty (Commonwealth realm). Te państwa to Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, St. Kitts i Nevis, St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny, Wyspy Salomona oraz Tuvalu. Łącznie prawie 19 milionów kilometrów kwadratowych, zamieszkałych przez ponad 150 milionów poddanych. Zatem obszar i ludność większą niżli ma Rosja.

  

Pierwszy z dynastii Oldendurgów na zjednoczonych tronach
Karol III stał się królem tego ogromnego terytorium już w dniu 8 września 2022 roku wraz ze śmiercią swej matki Elżbiety II. Jest przy tym pierwszym z dynastii Oldendurgów, który zasiadł na tronach angielskim, szkockim, czyli brytyjskim zarazem. Oldenburgowie to dolnosaksoński ród szlachecki, którego początki sięgają XII wieku, a którego przedstawiciele w przeciągu ostatnich 9 wieków zdołali być władcami drobnych księstw niemieckich – Oldenburga, Szlezwiku, Holsztyna oraz królestw Danii, Norwegii, Szwecji, Grecji, a także cesarstwa Rosji. Do dziś panują w Danii i Norwegii, a od niedawna wraz z Karolem III w Zjednoczonym Królestwie.
 
1947 Opactwo Westminsterskie. Metryka ślubu rodziców króla Karola III.
Domena publiczna.
  
Dom Windsorów
Jednakże zgodnie z deklaracją królowej Elżbiety II z 8 lutego 1960 r., opublikowaną tegoż dnia w The London Gazette, oficjalne nazwisko nowego króla brzmi Mountbatten-Windsor, przy czym jako władca ma on kontynuować Dom Windsorów. Jest to pokłosie dwóch wojen światowych, w których głównym przeciwnikiem imperium brytyjskiego były Niemcy. W ten sposób, na drodze aktów również ogłaszanych The London Gazette, angielscy Wettinowie z linii Sachsen-Coburg-Gotha przeistoczyli się w Windsorów w 1917 r., zaś greccy Oldenburgowie z linii Schleswig-Holstein-Sondenburg-Glucksburg – w Mountbattenów w 1947 r.

   

Warszawscy przodkowie Karola III.
Zestawił Adam A. Pszczółkowski 

 

Polskie korzenie Karola
Karol III, jeszcze jako Książę Walii, następca tronu – pomiędzy 1993 a 2010 rokiem czterokrotnie odwiedził Polskę. Podczas pierwszej swej wizyty w naszym kraju podkreślał swe polskie korzenie po kądzieli. Podczas swego odczytu na Uniwersytecie Warszawskim – przypomniał, że jego praprababka była Polką.

A chodziło o Julię hrabiankę Hauke, córkę Maurycego generała Wojska Polskiego, późniejszą morganatyczną żonę Aleksandra księcia hesko-darmsztadzkiego.

  

Akt urodzenia Julii Teresy Hauke (praprababki Karola III). Warszawa, cyrkuł VII.
Archiwum Państwowe w Warszawie.

 

Wkrótce po wizycie Karola, a staraniem Jerzego Waldorffa, na kwaterze Hauków na warszawskich Powązkach pojawiła się inskrypcja w kamieniu, że tu oto w tym miejscu leżą przodkowie koronowanych głów Szwecji, Anglii i Hiszpanii. Ostatni pochówek miał tu miejsce w 2013 r., gdy zmarła Teresa z Hauke-Bosaków Pawlino-Pacewicz.

 

Warszawa-Powązki. Kwatera rodziny Hauke. Główny grób i inne pochówki osób z jednego kręgu rodzinnego.
Fot. Adam A. Pszczółkowski

   

Zaś sam kamień ze wspomnieniem korowanych głów był poddawany konserwacji w 2022 r., tuż po śmierci Elżbiety II. Niestety w trakcie tych prac uległ on pęknięciu.

 

Warszawa, cmentarz luterański. Kwatera rodziny Hauke.
Fot. Adam A. Pszczółkowski, 2023

 

Oprócz grobowca na Powązkach członkowie rodziny Hauke mają dwa inne upamiętnienia w Warszawie w postaci grobów na cmentarzu ewangelickim przy Młynarskiej oraz epitafium u Kapucynów na Miodowej.

 

 

Warszawa. Kościół kapucynów na Miodowej. Epitafium rodziny Hauke.
Adam A. Pszczółkowski, 2021 

Trzeba wyjaśnić w tym miejscu, że przodkowie Julii hrabianki Hauke stanowili konglomerat niemiecko-francusko-węgierski. Ale byli to ludzie, którzy z różnych przyczyn osiedli w Polsce za panowania Stanisława Augusta. Ich dzieci, wnuki, prawnuki mówiły po polsku, myślały po polsku, czuły się Polakami i za wolną Polskę przelewały swą krew w czasie wojny polsko-rosyjskiej 1792 r., w okresie wojen napoleońskich, powstań narodowych, obu wojen światowych.

 

O Autorze

Adam A. Pszczółkowski Redaktor

Ekonomista, heraldyk, badacz historii. Członek Związku Szlachty Polskiej i Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

© PowiemPolsce.pl

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

2023-05-06

W Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja króla Karola III i jego żony – królowej Kamilli. To już 40.ta taka ceremonia w tym miejscu, a pierwsza po 70 latach, kiedy insygnia brytyjskiego tronu otrzymała królowa Elżbieta II

Londyn (Wielki Londyn, Wielka Brytania)

1. rocznica

Londyn (Wielki Londyn, Wielka Brytania)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj